İçerikte Neler Var?

Epifani: 3 Kral Bayramı

Epifani, aynı zamanda Üç Kral Bayramı (Three Kings Day) olarak da bilinen, 6 Ocak’ta gerçekleşen bir Hristiyan bayramıdır.

Bu tarih, bir yıldızın Pers mitolojisinde geçen Magi’yi, yeni doğan İsa’yı ziyaret etmeleri için yönlendirdiği bir olayı kutlayan, birçok Hristiyan için özel bir gündür. Katoliklikte Epifani kabul edilmeden önce de İsa’nın doğum gününü kutlama alışkanlığı mevcuttu. İsa’nın asıl doğum günü saydıkları 6 Ocak ile Noel arasında uyumu sağlamak için 25 Aralık ile 6 Ocak arasını ‘İsa’nın doğum dönemi’ olarak adlandırıp İsa’nın doğumunu kutlar oldular.

Epifani kelimesi, Yunanca’da ‘açığa çıkarmak’ anlamına gelen “Epiphaneia” kelimesinden gelir, çünkü bu, bebek İsa’nın dünyaya ‘açığa çıkarıldığı’ zamanı ifade eder.

Bu nedenle, bir şeyi yeni fark eden insanların “bir epifani yaşadım” (had an epiphany) dediklerini duyabilirsiniz.

Dünya genelinde İnsanlar Epifani’yi nasıl kutlar?

Dünya genelinde insanlar Epifani’yi çeşitli şekillerde kutlar ve bu kutlamalar kültürel ve dini farklılıklara göre değişiklik gösterebilir. Birçok ülkede, özellikle Latin Amerika ve Avrupa’da, Üç Bilge Adam’ı temsil eden kişilerin katıldığı geçitler veya yürüyüşler düzenlenir. Bazı ülkelerde, birçok aile 6 Ocak’ta izin alır ve hediyeleşirler.

İspanya ve Latin Amerika’da, El Dia de los Reyes, Noel Günü kadar önemlidir.

Noel Gecesi havuç ve etli turta bırakabileceğiniz gibi, El Día de los Reyes‘in gecesinden önce çocuklar Üç Kral için içecekler bırakır ve bu olayı kutlamak için geçitler ve havai fişek gösterileri düzenlenir.

Çekya’da, meydan okumaya hazır olanlar Epiphani’yi Prag’daki buz gibi soğuk Vltava nehrinde yüzerek kutlarlar.

Ayrıca, erkekler Üç Kral Günü Geçidi’nin bir parçası olarak, Magi olarak giyinip develer üzerinde Prag’ın şehir merkezinden geçerler.

Meksika’da, insanlar Epiphany’yi Rosca de Reyes adlı özel bir tatlı ekmek yiyerek kutlarlar. Bu ekmek halka şeklinde ve üzerinde şekerli meyve bulunur.

Rosca de Reyes kesilmeden önce genellikle içine küçük bir plastik bebek İsa figürü gizlenir ve bulan kişinin iyi şansı olduğuna inanılır.

Ancak bu kişi aynı zamanda 2 Şubat’ta kutlanan Día de la Candelaria olarak bilinen günde bir parti düzenleme görevi üstlenir. Bu görev, ailenin tamamına popüler bir Meksika yemeği olan tamales yapmayı içerir.

Dünyanın diğer bölgelerinde de özel ekmekler yenir.

Almanca’da Dreikönigskuchen olarak bilinen Üç Kral Ekmeği, geleneksel olarak İsviçre’de pişirilir ve 6 Ocak’ta yenir.

Epifani, Hristiyan dünyasında önemli bir dini olayı temsil ettiği için birçok yerde kiliselerde özel ayinler ve ibadetler düzenlenir. Bu örnekler, dünya genelindeki çeşitli Epifani kutlamalarının sadece birkaçını yansıtmaktadır. Kutlamalar, coğrafi konum, kültür ve yerel geleneklere bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

On İkinci Gece (Twelfth Night)

Epifani zamanında gerçekleşen bir olaydır. Geleneksel olarak, On İkinci Gece(Twelfth Night), Noel’in sonunu işaret eder.

Birçok insan, süslemelerini ne zaman indirecekleri konusunda bu tarihi bir referans olarak kullanır.

Opinyu

0 Yorum

Opinyuya yorum yapın

www.opinyu.com'da yer alan her türlü içeriğin tüm telif hakları Opinyu'ya aittir. www.opinyu.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar opinyu.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www.opinyu.com'daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. Opinyu hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zamanda değişikliğe gidebilir. 

Opinyu bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir. Opinistlerin (Yazarların) İçeriklerindeki Sorumluluk Kendilerine Aittir. İçerikler kesinlikle tavsiye içermemektedir. İçeriklerden edindiğiniz bilgileri uzman kişilere danışmadan uygulamanız zararlı sonuçlar doğurabilir. Bu sonuçlardan Opinyu ya da Yazar asla sorumlu tutulamaz. 

©2024 opinyu.com

©2022 opinyu.com

©2024 opinyu.com

©2024 opinyu.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account