İçerikte Neler Var?

Doğu’nun Yıldızı: Bir Mücevherden Daha Fazlası


Star Of The East ‘Doğu’nun Yıldızı’ olarak bilinen 94.80 karat ağırlığındaki, ‘D’ renkli, armut şeklindeki bu nadide parçanın kökeni ve kesildiği yer hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun mücevher meraklısı olan Sultan II. Abdülhamid’in bu eşsiz parçanın sahibi olma olasılığı yüksek. Sultan Abdülhamid’e ise Hindistan’dan geldiği düşünülüyor .1909’da tahttan indirilip sürgüne gönderilmeden önce, Paris’teki Cartier tarafından ‘Doğu’nun Yıldızı’ olarak adlandırılan bu mücevher, altıgen bir zümrüt (34 karat) ve 32 inci tanesinin yer aldığı bir zincir üzerine monte edilmişti.

1900’lerin başlarında, genç Amerikalı bir çift Paris’te balayındaydı ve her biri babalarından düğün hediyesi olarak 100.000 dolar almıştı. Edward B. McLean, Washing Post da dahil olmak üzere milyonlarca dolarlık birçok gazetenin varisiydi; eşi Evalyn Walsh ise Dolorado’daki Camp Bird altın madenini keşfederek bir servet kazanan başarılı bir madencinin kızıydı.

Evalyn aynı zamanda bir mücevher tutkunuydu ve Pierre Cartier ‘Doğu’nun Yıldızı’nı gösterdiğinde büyülenmişti. ‘Ned’ dedi kocasına, ‘Bu elmas beni yakaladı. Bunun büyüsünden asla kurtulamayacağım.’ Mücevherlerden pek etkilenmeyen kocası ise şöyle cevap verdi: ‘Bir şok büyüyü bozabilir. Diyelim ki bu ihtişamın bedelini sordunuz.’ Ancak Evalyn onu dinlemeyi reddetti ve babasının düğün parasının bir kısmını kullanarak ‘Doğu’nun Yıldızı’nı 120.000 dolara satın aldı. Evalyn, elmasın bir yatırım olarak değerine dikkat çekti ve kendi babasına bunun hem düğün hem de Noel hediyelerini kapsayacak çifte bir hediye olduğunu söyleyebileceğini söyledi.

Bu olağanüstü mücevher, McLean ailesi için sadece bir yatırım değil, aynı zamanda bir aşk ve tutku simgesiydi. Bu hikaye, mücevherin sahipleri ve taşıdığı anlamın değişen kaderini gözler önüne seriyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun ihtişamından Amerika’nın zengin madencilik geçmişine, “Doğu’nun Yıldızı” nın yolculuğu, değerini sadece karat değil, aynı zamanda tarih ve hikayesiyle de taçlandırıyor.

1949’da Harry Winston elması  Evalyn McLean’ın malikanesinden satın aldı. İki yıl sonra ‘Doğu’nun Yıldızı’nı ve yine aynı aileden aldığı süslü renkli, oval kesimli başka bir elması olan ünlü Hope ‘Umut’ Kolyesini Mısır Kralı Faruk’a sattı.

1952’de Kral Faruk devrildiğinde Harry Winston hâlâ iki taş için ödeme almamıştı ancak üç yıl sonra eski kraliyet varlıklarının tasarrufuyla görevlendirilen Mısır Hükümeti hukuk kurulu onun lehine karar verdi. Bununla birlikte, ‘Doğu’nun Yıldızı’nı İsviçre’deki bir kiralık kasadan geri alabilmesi için birkaç yıl süren bir dava gerekti.

1969’da Harry Winston ‘Doğu’nun Yıldızı’nı sattı ve yeni sahibi ondan mücevheri iki kusursuz, uyumlu armut şeklinin takılabileceği V şeklinde bir elmas kolye olarak yeniden tasarlamasını istedi. ‘Doğu’nun Yıldızı’, 1978’de New York Metropolitan Sanat Müzesi’nde Harry Winston Şirketinin ellinci yıldönümü münasebetiyle düzenlenen bir resepsiyonda sergilendi.

Doğu’nun Yıldızı Beckham’ların Düğününde

Son yıllarda ise kimde ve nerede olduğu kamuoyuna açıklanmıyordu; müzayedelerde ismi açıklanmayan kişilerce çokça kez alınıp satıldı. Abdülhamit’in Elması yıllar sonra Beckham’ların düğününde ortaya çıktı. Gelinin annesi Claudia Peltz boynundaki “Star of the East”le boy gösteriyordu.

Bu eşsiz mücevherin öyküsü, sadece parlak taşlarıyla değil, aynı zamanda sahiplerinin tutku dolu hikayesiyle de büyüleyici bir panorama sunuyor. Tarih boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun ihtişamından Amerika’nın zengin madencilik geçmişine, ‘Doğu’nun Yıldızı’nın göz kamaştırıcı yolculuğu, değerini sadece karatlarla değil, aynı zamanda yaşadığı anı ve tarihi ile taçlandırıyor.

Her dönemde farklı ellerde parlayan bu nadide parça, sadece mücevherlerin taşıdığı değeri değil, aynı zamanda insanların yaşamlarına kattığı renkli dokunuşları da anlatıyor. Bugün, bu görkemli taşın hikayesi, sahibi ve sergilendiği yerlerin değişen yüzüyle birlikte, mücevher tutkunları ve tarih meraklıları için unutulmaz bir miras olarak varlığını sürdürmekte.

Opinyu

https://www.gia.edu/doc/Harry-Winston-A-Story-Told-in-Diamonds.pdf

0 Yorum

Opinyuya yorum yapın

www.opinyu.com'da yer alan her türlü içeriğin tüm telif hakları Opinyu'ya aittir. www.opinyu.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar opinyu.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www.opinyu.com'daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. Opinyu hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zamanda değişikliğe gidebilir. 

Opinyu bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir. Opinistlerin (Yazarların) İçeriklerindeki Sorumluluk Kendilerine Aittir. İçerikler kesinlikle tavsiye içermemektedir. İçeriklerden edindiğiniz bilgileri uzman kişilere danışmadan uygulamanız zararlı sonuçlar doğurabilir. Bu sonuçlardan Opinyu ya da Yazar asla sorumlu tutulamaz. 

©2024 opinyu.com

©2022 opinyu.com

©2024 opinyu.com

©2024 opinyu.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account