Hikikomori Fenomeni – Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Hikikomori fenomeni, 1990’lardan beri Japonya’da gözlemlenen bir sosyal geri çekilmedir. Çoğunlukla toplumdan çekilen ve genellikle birkaç yıl boyunca sosyal faaliyetlere katılmadan veya bir işte çalışmadan evde kalan gençleri etkiler.

Bireyin kariyeri ve kişisel yaşamı için uzun vadeli sonuçları olan ciddi bir ruh sağlığı bozukluğudur. Durumu teşhis etmek zordur, ancak insanların üstesinden gelmesine yardımcı olacak tedaviler vardır.

Bu fenomen, tipik olarak uzun yıllar süren ve önemli bir sıkıntıya neden olan, toplumdan akut bir sosyal geri çekilme ile karakterizedir.

Bu duruma sahip kişiler genellikle evde kalırlar ve herhangi bir sosyal aktiviteye katılmayı veya ev dışında çalışmayı reddederler.

Bu, kariyerleri ve kişisel yaşamları üzerinde uzun vadeli bir etkiye sahip olabilir, çünkü evden çıkmadığınızda arkadaş edinmek veya bir işte çalışmak zorlaşır.

Bu durumu teşhis etmek zor olabilir çünkü spesifik bir hastalık yoktur.

Gençler Neden Hikikomori Oluyor?

Hikikomori, “kapalı olmak” anlamına gelen Japonca bir terimdir. Genellikle onlu yaşlarının sonlarında ve yirmili yaşlarında olan, toplumdan uzaklaşan ve uzun bir süre evlerinden ayrılmayı reddeden gençlerin fenomenini tanımlamak için kullanılır.

Nedenleri araştırmacılar ve psikologlar tarafından henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak, bu davranışa neyin neden olabileceğine dair bazı teoriler var. Bir teori, sosyal beceri eksikliğinden veya başkalarıyla bağlantı kuramamasından kaynaklanabileceğini öne sürüyor. Başka bir teori ise, depresyon veya anksiyete gibi zihinsel sağlık sorunlarından kaynaklanabileceğini öne sürüyor.

Birini Hikikomori’den Nasıl Çıkarırım?

Hikikomori, toplumdan çekilmiş insanları ifade eden Japonca bir terimdir. Evde kalıyorlar ve haftalarca veya aylarca odalarından çıkmıyorlar. Sosyal kaygı, depresyon veya diğer akıl hastalıklarından kaynaklanabilir.

Bir hikkimari ile nasıl savaşılacağı hakkında bir terapistle konuşmak en iyisidir. BDT, Bilişsel Davranış Terapisi ve Farkındalık Terapisi gibi kullanılabilecek birçok teknik vardır.

Nereden Başlamalı?

Hikikomori, toplumdan çekilmeyi seçen insanlara atıfta bulunan bir terimdir. Bazı insanların anlaması ve ilişkilendirmesi zor olabilen bir durumdur, ancak nadir değildir.

Birinin izolasyonda yaşamayı seçmesinin birçok nedeni vardır. Akıl hastalığından veya sadece mahremiyet arzusundan kaynaklanabilir. Hikikomori Sendromundan mustarip birine baktığınızı düşünüyorsanız yapabileceğiniz birçok şey var. Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, bu tür bir durumla uğraşırken profesyonel yardım ve rehberlik almaktır. Sevdiklerinizi zihinsel izolasyon durumundan çıkarmak için gerekli bilgi ve becerileri sağlayabileceklerdir.

Opinyu

0 Yorum

Opinyuya yorum yapın

www.opinyu.com'da yer alan her türlü içeriğin tüm telif hakları Opinyu'ya aittir. www.opinyu.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar opinyu.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www.opinyu.com'daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. Opinyu hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zamanda değişikliğe gidebilir. 

Opinyu bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir. Opinistlerin (Yazarların) İçeriklerindeki Sorumluluk Kendilerine Aittir. İçerikler kesinlikle tavsiye içermemektedir. İçeriklerden edindiğiniz bilgileri uzman kişilere danışmadan uygulamanız zararlı sonuçlar doğurabilir. Bu sonuçlardan Opinyu ya da Yazar asla sorumlu tutulamaz. 

©2022 opinyu.com

©2022 opinyu.com

©2022 opinyu.com

©2022 opinyu.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account