İçerikte Neler Var?

Bitcoin Halving (Yarılanma) Nedir? 4. Halving Ne Zaman?

Bitcoin Halving; yarılanma, Bitcoin madenciliği için verilen ödülün yarıya indirilmesi anlamına gelir ve her dört yılda bir gerçekleşir. Yarılanma politikası, kıtlığı koruyarak enflasyonun önüne geçmeyi amaçlar. Teoride, bitcoin arzının azaltılması, talep aynı kaldığı sürece fiyatın artacağı anlamına gelir.

Şu anda, Bitcoin’in %2’den az bir enflasyon oranı vardır. CoinRoutes ticaret platformunun CEO’su David Weisberger’a göre, ileriki yarılanmalarla bu oran azalacak. Bu, %7 olan Avustralya’nın yıllık enflasyon oranı ile karşılaştırıldığında oldukça iyi bir görünüm sergilemekte.

“Bitcoin’in üretim kıtlığı, onun sınırlılığını tanımlayan şeydir, ve ödül azaldığında arz kısıtlanır,” diyor Bitcoin IRA’nın baş operasyon direktörü Chris Kline. “Talebin arttığı ve arzın kısıtlı olduğu bir dönemde, fiyat üzerinde olumlu bir etkisi olur ve bu da yatırımcıları Bitcoin’e çekici kılar.”

Bitcoin Halving Nasıl Çalışır?

Bitcoin madenciliği, Bitcoin işlemlerini doğrulamak için merkezi olmayan bir ağdaki doğrulayıcıların karmaşık matematik kullanarak Bitcoin blok zincirine eklemesini sağlar. İlk olarak bir blok işlemini doğruladıklarında 6.25 BTC ödenir ve bu işlem, Bitcoin’in iş kanıtı mekanizmasının bir parçası olarak blok zincirine eklenir.

Mevcut bitcoin fiyatına göre, 15 Şubat 2024 itibarıyla 6.25 BTC yaklaşık olarak 325.000 ABD Doları değerindedir, bu da madencilerin Bitcoin işlem bloklarını eklemeye devam etmeleri için oldukça iyi bir teşviktir.

Bu işlem blokları yaklaşık her 10 dakikada bir eklenir ve Bitcoin kodu, her 210.000 blok oluşturulduktan sonra madencilere verilen ödülün yarıya indirilmesini (Halving) belirtir. Bu, genellikle artan bitcoin fiyatı dalgalanmaları ile birlikte gerçekleşen dört yıllık dönemlerde meydana gelir.

İlk Bitcoin Halving Ne Zamandı?

İlk bitcoin halving yani yarılanma, Kasım 2012’de gerçekleşti. Ardından gelen yarılanma, Temmuz 2016’da gerçekleşti ve en son yarılanma Mayıs 2020’de oldu. Bitcoin’in oluşturulduğu 2009’da madencilik ödülü veya teşviki, her bir yeni yarılanma gerçekleştiğinde miktarı yarıya indirilerek başladı. Örneğin, ilk yarılanmadan sonra, Bitcoin madenciliği için ödül blok başına 50 BTC’den 25 BTC’ye düştü. 2016’da 12.5, 2020 de ise 6.25 BTC olarak devam etti.

Son yarılanma 2140’ta gerçekleşecek. Bu noktada, dolaşımda 21 milyon BTC olacak ve artık yeni coinler yaratılmayacak. Bundan sonra, madenciler sadece blok zincirinde işl em yapan kullanıcılar tarafından ödenen işlem ücretlerini kazanacaklar.

Bir Sonraki Halving Ne Zaman?

Bitcoin algoritması, yarılanmanın belirli bir miktarda yeni oluşturulan bloğa dayanarak gerçekleştiğini belirtir. Kimse bir sonraki yarılanmanın tam olarak ne zaman gerçekleşeceğini bilmiyor, ancak uzmanlar Nisan-Mayıs 2024’ü beklenen bir tarih olarak işaret ediyor. Bu, son yarılanmanın neredeyse tam dört yıl sonrasına denk gelecek. Birçok kripto para borsaları halving için geri sayım başlatsa da ne zaman gerçekleşeceği belli değildir.

Uzmanlar, Bitcoin yarılanmalarının nispeten öngörülebilir doğasının, ağ için büyük bir şok olmaması şeklinde tasarlandığını belirtiyorlar. Ancak bu, Bitcoin’in bir sonraki yarılanması etrafında bir trade çılgınlığı olmayacağı anlamına gelmez.

Bitcoin Halving
Kaynak: Trading View

Gryphon Digital Mining’in sahibi Bitcoin madencisi Rob Chang’e göre geleneksel olarak, yarılanma etkinliği öncesinde ve sonrasında Bitcoin fiyatında büyük bir volatilite buluyor. Ancak, Bitcoin fiyatı genellikle birkaç ay sonra önemli ölçüde yükseliyor ya da dengeleniyor. Bitcoin’in fiyatını etkileyen birçok diğer faktör olsa da, başlangıçtaki volatilite azaldıktan sonra yarılanma etkinliklerinin genellikle kripto para birimi için olumlu olduğu görünüyor.

Uzmanlar, yatırımcıların bir sonraki Bitcoin halving için dikkatli olmaları gerektiğini belirtiyor. Kıtlık fiyat artışını tetikleyebilirken, azalan madencilik faaliyeti fiyatın dengelenmesine neden olabilir.

Sonuç olarak, Bitcoin halving, kripto para dünyasında büyük bir heyecan yaratan bir olaydır. Yatırımcılar için önemli bir dönemeç olan bu etkinlik, her zaman dikkatle takip edilmelidir.

Uyarı: Yatırım Tavsiyesi Değildir

Bu makalede sunulan bilgiler, yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Kripto para birimleri gibi volatil varlık sınıfları, önemli fiyat dalgalanmalarına ve risklere tabidir. Herhangi bir yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapmanız, finansal durumunuzu dikkatlice değerlendirmeniz ve gerektiğinde uygun uzmanlardan profesyonel tavsiye almanız önemlidir. Herhangi bir yatırımın değeri artabilir veya azalabilir ve geçmiş performans, gelecekteki sonuçların garantisi değildir. Yatırım yaparken daima kişisel risk toleransınızı ve yatırım hedeflerinizi göz önünde bulundurmalısınız.

Opinyu

Kaynaklar:

https://www.binance.com/en/events/bitcoin-halving

https://tr.tradingview.com/ideas/halving2024

https://www.investopedia.com/bitcoin-halving-4843769

0 Yorum

Opinyuya yorum yapın

www.opinyu.com'da yer alan her türlü içeriğin tüm telif hakları Opinyu'ya aittir. www.opinyu.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar opinyu.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www.opinyu.com'daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. Opinyu hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zamanda değişikliğe gidebilir. 

Opinyu bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir. Opinistlerin (Yazarların) İçeriklerindeki Sorumluluk Kendilerine Aittir. İçerikler kesinlikle tavsiye içermemektedir. İçeriklerden edindiğiniz bilgileri uzman kişilere danışmadan uygulamanız zararlı sonuçlar doğurabilir. Bu sonuçlardan Opinyu ya da Yazar asla sorumlu tutulamaz. 

©2024 opinyu.com

©2022 opinyu.com

©2024 opinyu.com

©2024 opinyu.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account