Profil fotoğrafı

Dr. Öğr. Üyesi Görkem BahtiyarÇevrim Dışı

Mülkiyet Hakları Ve Kalkınma

Yeni Kurumsal İktisadın önemli isimlerinden Harold Demzets’e göre, mülkiyet hakları ile dışsallıklar arasında yakın bir ilişki mevcuttur (Demzets,1967). İktisatta dışsallık kavramı, bir iktisadi aktörün, bu bir firma ya da birey, hatta bir ülke olabilir, davranışının diğerleri üzerindeki ekonomik etkisini ifade eder.

Opinyu'ya devam et

Heidegger, Mevlana, Melamilik Ve Tabii Ki İktisat Zihniyeti…

Sabri Ülgener, iktisat zihniyetini, eşyaya ve dünyaya karşı içten doğru bir tavır alış olarak tanımlar. Bu anlamda, farklı iktisat zihniyetlerinin dünyaya mesafe alışları da farklılaşacaktır. Kimi iktisat zihniyeti dünyayla iç içe iken (aktif zihniyet). Kimileri ona karşı olabildiğine mesafelidir (pasif zihniyet). Eşyaya karşı tavır alışların farklılaşmasında, ahlak yönünden inançlar, etik kavramları üzerinden ahlak felsefesi etkili olmaktadır.

Opinyu'ya devam et

İktisatta Kurum Kavramı

İktisatta Kurum Kavramı İktisatta kurumlar, iktisadi aktörlerin davranışlarını kısıtlayan ve yönlendiren her türlü oyun kuralını ifade eder. Burada oyundan kasıt, alım, satım ya da yatırım gibi iktisadi bir unsur içeren bütün davranışların içinde geçtiği ortamdır. Örneğin piyasa, bu oyun alanlarından sadece birisidir. Yani kurum kavramı, ekonomik alanda nasıl davranacağımızı belirleyen kuralları ifade eder. Bu kurallar yazılı kurallar olabileceği gibi, yazılı olmayan kurallar şeklinde de olabilirler.

Opinyu'ya devam et

İktisattaki Anlaşmazlığın Maliye’ye Yansıması: Vergi Algısı Konusu

Vergi Algısı Konusu: İktisatta, insan davranışı üzerinde maddi faktörlerin etkili olduğunu öne süren Neoklasik iktisat ile, manevi faktörlerin önemli olduğunu savunan heterodoks düşünce arasındaki ayrım konuyla ilgilenenlerin malumudur. Benzer bir fikir ayrılığını vergi algısı üzerinden maliye disiplininde de görmekteyiz. Vergi algısı kavramı, mükelleflerin vergi uyumunu bu da sırası gelince toplanan vergi miktarını etkilemektedir. Eğer mükelleflerin pozitif bir vergi algıları varsa, vergi kaçırma ve vergiden kaçınma davranışı daha düşük boyutlarda gerçekleşecek ve maliye otoriteleri hedefledikleri vergi gelirlerine daha yakın gerçekleşmeler göreceklerdir.

Opinyu'ya devam et

İktisatta Mülkiyet Kurumunun Evrimi Üzerine: Demzets, Veblen’e Karşı

İktisatta kurumların evrimini işleyen ve kurumların iktisadi hayatımızda önemini vurgulayan okul Kurumsal İktisat olarak bilinir. Kurumsal İktisat geleneği, kendi içerisinde iki alt dala ayrılır. Bu dallardan ilki, Commons ve Veblen gibi düşünürlerin temellerini attığı, Eski ya da Orijinal Kurumsal İktisattır. Diğer dal ise, Coase, Demsetz, North gibi isimlerin öncülük ettiği Yeni Kurumsal İktisat olarak bilinir. Kökenleri aynı ve isimleri benzer olsa da iki alt dal arasında önemli karşıtlıklar bulunmaktadır. Örneğin Eski Kurumsal İktisat, Neoklasik iktisada karşı son derece eleştirel bir tutum takınırken, Yeni Kurumsal İktisat Neoklasik sentezi tamamlar görünmektedir. Hatta Neoklasik iktisat ile bugün bütünleşmiş durumdadır. İktisatta Mülkiyet Kurumunun Evrimi Üzerine: Demzets, Veblen’e Karşı

Opinyu'ya devam et
Please wait...

www.opinyu.com'da yer alan her türlü içeriğin tüm telif hakları Opinyu'ya aittir. www.opinyu.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar opinyu.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www.opinyu.com'daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. Opinyu hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zamanda değişikliğe gidebilir. 

Opinyu bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir. Opinistlerin (Yazarların) İçeriklerindeki Sorumluluk Kendilerine Aittir. İçerikler kesinlikle tavsiye içermemektedir. İçeriklerden edindiğiniz bilgileri uzman kişilere danışmadan uygulamanız zararlı sonuçlar doğurabilir. Bu sonuçlardan Opinyu ya da Yazar asla sorumlu tutulamaz. 

©2022 opinyu.com

©2022 opinyu.com

©2022 opinyu.com

©2022 opinyu.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account