Profil fotoğrafı

Uzm. Ecz. Ayşegül BirlikÇevrim Dışı

En Kolay Etkili Egzersiz / 3 – 4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü

Uluslararası Herkes İçin Spor Federasyonu (TAFISA) tarafından 1991 yılında başlatılan Dünya Yürüyüş Günü, ülkemizde de 3-4 Ekim günlerinde kutlanıyor. Bu yılki etkinlik, barış ve dayanışmayı pekiştirirken katılımcıları uyum ve dostluğu teşvik etmek ve gruplar, topluluklar ve milletler arasında köprüler kurmak için bir araya getirmeye çalışacak.

Opinyu'ya devam et

Düzenli Yürüyüş Yapmak Beyin Hacmini Artırıyor

Düzenli Yürüyüş Yapmak Beyin Hacmini Artırıyor. Almanya'da beyin hastalıkları üzerine çalışan bir araştırma enstitüsünde (DZNE) yapılan çalışmada araştırmacılar, merdivenlerden çıkmak gibi en küçük fiziksel aktivite değişiminin dahi yaşa bağlı beyin hastalıklarına karşı olumlu etki yaptığını gözlemledi. Düzenli hareketlilik ise kalp elastisesi (damar esnekliği) ve algı gelişimine katkı sağlarken Alzheimer ve demans gibi hastalıkları da önlüyor.

Opinyu'ya devam et

Yaş Aldıkça Beslenmede Daha Çok Protein Tüketilmeli

Yaş Aldıkça Beslenmede Daha Çok Protein Tüketilmeli İnsanlar yaş aldıkça kas hacmi ve kuvvetinde kayıp yaşarlar. ‘Sarkopeni’ denilen bu durum normal yaşlanmanın bir parçasıdır ve daha çok fiziksel inaktivitenin sonuçlarından biri olmasına rağmen ileri yaş sporcularda bile görülebilir.

Opinyu'ya devam et

Mavi Işık Sağlığımızı Etkiliyor

Milyonlarca yıldır tek mavi ışık kaynağı güneşti. Bugün, mavi ışık bizi çevreliyor. TV, bilgisayar, dizüstü bilgisayar, akıllı telefon, tablet, oyun cihazları ve diğer elektronik cihazlarınızdan mavi ışık geliyor. LED ve floresan aydınlatma da mavi ışıktır ve daha uzun dalga boylarına sahip ışıklardan daha yüksek miktarda enerji oluşturur.

Opinyu'ya devam et

Hafızayı Korumak İçin D Vitamini Seviyenizi Yükseltin!

Küresel olarak, her yıl teşhis edilen 10 milyon yeni vaka ile 55 milyondan fazla insan demans problemi yaşıyor. Demans (bunama); öğrenme, bellek, oryantasyon, dil fonksiyonları ve kişilik gibi mental fonksiyonların bozulması ile karakterize, sosyal ve iş hayatını etkileyen, santral sinir sisteminde nöronların hasarlandığı bir hastalıktır. Sinsi başlar ve ilerleyici özellik gösterir. D Vitamini

Opinyu'ya devam et
Please wait...

www.opinyu.com'da yer alan her türlü içeriğin tüm telif hakları Opinyu'ya aittir. www.opinyu.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar opinyu.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www.opinyu.com'daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. Opinyu hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zamanda değişikliğe gidebilir. 

Opinyu bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir. Opinistlerin (Yazarların) İçeriklerindeki Sorumluluk Kendilerine Aittir. İçerikler kesinlikle tavsiye içermemektedir. İçeriklerden edindiğiniz bilgileri uzman kişilere danışmadan uygulamanız zararlı sonuçlar doğurabilir. Bu sonuçlardan Opinyu ya da Yazar asla sorumlu tutulamaz. 

©2022 opinyu.com

©2022 opinyu.com

©2022 opinyu.com

©2022 opinyu.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account