Kasiyersiz Market Teknolojisi Giderek Yaygınlaşıyor

Bugün, orta yaşı aşmış neslin, bilimkurgu filmlerden aşina olduğu kasiyersiz market kavramı, covid-19 salgınıyla birlikte hayatımıza hızla dâhil oldu. Çağımızın temelinin iletişim olmasına rağmen, temasın ne kadar zararlı olabileceğinin görüldüğü bu süreç, uzak gibi görünen pek çok yeniliği yakın bir zamana getirdi.

Kullanımda olan ama yaygın olmayan, kredi kartlarının temassız özelliği bir anda herkesin eli ayağı oluverirken, internet üzerinden başlayan temassız alışverişler de neredeyse mahalle bakkallarına kadar girdi. Yeşilçam’ın siyah beyaz filmlerinde kalan bakkala sepet sarkıtma alışkanlığı, nostaljik bir anı olarak hafızalardaki yerini alırken, bu süreçte alışveriş alışkanlığının yerini de başka yöntemler aldı.

Teknolojinin sağladığı imkânlar ve insanlığın maruz kaldığı zorlamaların sonucunda kasiyersiz şekilde alışveriş yapmak, tanıştığımız o başka yöntemlerden sadece birini oluşturuyor. Bugünlerde, rafların arasında dolaşarak sepete doldurulan ürünleri tek tek banda koyup, kasiyerin okutmasını beklemek, ödemeyi yapmak; neredeyse Yeşilçam filmlerindeki sepet sahneleri kadar nostaljik bir hal aldı. Çünkü bir neslin bilimkurgu filmlerinden gördüğü kasiyerin bulunmadığı market teknolojisi giderek yaygınlaşıyor.

Kasiyersiz Market Nedir?

Dünyanın gelişmiş ülkelerinde denemeleri yapılan, ardından hızla yaygınlaşan kasiyersiz market ülkemizde de kullanıldığı noktalarda beğeni ve takdir topluyor. Self servis kültürünün yaygın olduğu birçok Avrupa ülkesinde, kişinin yanına aldığı bir barkod okuyucu ile sepete eklenen her ürün okutuluyor, çıkışa gelindiğinde ise ödeme noktasından temassız ödeme yapılıp çıkılabiliyor.

Ülkemizde bu kadar olmasa da kasiyersiz şekilde market uygulaması başarıya ulaşmış durumdadır. Bazı hızlı perakende markaları, sıra sıra kasiyerlerin bulunduğu alanların hemen yanına robot kasiyerler yerleştirdi. Ülkemizde denenen uygulama şöyle işliyor: Müşteri, sepetindeki ürünleri kasiyere ihtiyaç duymadan tek tek okutuyor, eğer istediyse robot ona poşeti de veriyor ve kredi kartı ile ödeme sonrası alışveriş tamamlanıyor. Kasiyersiz market ile kişi, tüm alışveriş boyunca hiçbir insan müdahalesi olmadan alışverişini tamamlayıp çıkabiliyor.

İnsansız Hizmet Sunan Yeni Teknolojiler

İnsana ihtiyaç duymayan kasiyersiz şekilde market teknolojisinin kullanımı çok basit olsa da ardında elbette devasa bir donanım ve yatırım bulunuyor. Özellikle perakende sektörü, müşterinin fark etmediği pek çok teknolojiyi zaten içselleştirmişti. Ürün stok takibi, son tüketim tarihi takibi, raf düzeni gibi pek çok hizmet bir süredir robotların yardımıyla daha hızlı, kolay ve hatasız yapılıyordu.

Şimdi, müşterilere de yansıyan bu teknoloji ile aynı hız ve aynı rahatlık toplumun her kesimine ulaşmış oldu. Günümüzde insanlar alışveriş için pencereden sepet sarkıtmıyorlar ama kasiyersiz şekilde market aracılığıyla aldığı bir ürünü –şimdilik- otomatik para çekme makinesine benzeyen robotlara göstererek hızlı ve kolay yapabiliyor.

Ülkemizin yeni yeni tanıştığı bu kavram belki yakın zamanda akaryakıt istasyonlarında pompa görevlisi olmadan yakıt alışverişine de dönüşebilir. Teknolojinin hayatımıza kazandırdığı yeniliklerle tanışmak ve farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız kasiyersiz market iyi bir fırsat olabilir.

Opinyu

0 Yorum

Opinyuya yorum yapın

www.opinyu.com'da yer alan her türlü içeriğin tüm telif hakları Opinyu'ya aittir. www.opinyu.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar opinyu.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www.opinyu.com'daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. Opinyu hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zamanda değişikliğe gidebilir. 

Opinyu bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir. Opinistlerin (Yazarların) İçeriklerindeki Sorumluluk Kendilerine Aittir. İçerikler kesinlikle tavsiye içermemektedir. İçeriklerden edindiğiniz bilgileri uzman kişilere danışmadan uygulamanız zararlı sonuçlar doğurabilir. Bu sonuçlardan Opinyu ya da Yazar asla sorumlu tutulamaz. 

©2023 opinyu.com

©2022 opinyu.com

©2023 opinyu.com

©2023 opinyu.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account