İçerikte Neler Var?

Inceller Kimlerdir? Kadınların Cezalandırılmasını İsteyen İstemsiz Bekarlar

Incel, “istemsiz bekarlık” anlamına gelir – cinsel yakınlık eksikliğinden kadınların sorumlu olduğuna inanan derinden kadın düşmanı erkekler tarafından üstlenilen isim. Genellikle kadınların sözlü olarak utandırılması ve aşırı durumlarda cinsel saldırı, tecavüz veya çirkinleştirme ile fiziksel olarak cezalandırılması gerektiğine inanır. Reddit gibi internet topluluklarında bir araya gelen “inceller”, toplumu ikiye ayırır: “Çadlar” (çekici erkekler) ve “femoidler” veya “Stacy’ler” (Çadların çekici bulduğu çekici kadınlar).

Neden onlardan bahsediyoruz?

2018’de, 25 yaşındaki bir adam Toronto’da yayaların üzerine arabasını sürdü, 10 kişi öldü ve 15 kişiyi yaraladı. Saldırgan Alex Minassian olarak teşhis edildi ve bir incel olduğu doğrulandı. Sayfasında şöyle bir Facebook gönderisi bulundu: “Incel isyanı çoktan başladı. Tüm Chad’leri ve Stacy’leri devireceğiz. Yüce beyefendi Elliot Rodger’ı selamlayın!”

23 Mayıs 2014’te California, Isla Vista’da, 22 yaşındaki kitlesel tetikçi Elliot Rodger altı kişiyi öldürdü ve New York Times tarafından yayınlanan 137 sayfalık kötü şöhretli manifestosunda bir incel olarak tanımlandı. Bazı topluluklar artık Minassian’ı davalarının kahramanı olarak görüyor. Hatta bir afişe şöyle yazıldı: “O ismi yayın, davamız için yaptığı fedakarlıktan bahsedin, geleceğimiz için hayatını verdiği için ona tapın.”

Bu alt kültür nasıl başladı?

Elle dergisinin 2016 yılında yaptığı bir araştırmaya göre ilk internet incel’i aslında bir kadındı. Şu anda 45 yaşında bir yönetim danışmanı ve Toronto’lu bir sanatçı olan Alana, biseksüel olduğunu açıkladıktan ve yıllarca reddedilmiş hissettiğine baktıktan sonra 1993 yılında “istemsiz bekarlık” terimini icat etti. Katı cinsiyet normlarını suçladı ve benzer şikayetleri olan insanlar için bir forum olan “Alana’nın İstemsiz Bekarlık Projesi” adlı bir web sitesi oluşturdu.

Tek sorun, bu insanların çoğunun erkek olması ve Alana’nınkine uymayan kinci, saldırgan görüşleri olmasıydı. Projesini kaldırdı, ancak topluluk başka web yuvaları buldu: özellikle Reddit. 2018 yılının Kasım ayına kadar, bu r/incels alt dizini 40.000 kullanıcıya sahipti. Kadınlar ve “rakip erkekler” arasında – bir kullanıcıyı ev arkadaşını hadım etmeye ikna etmeye çalışmak da dahil olmak üzere – o kadar aşırı şiddeti kışkırttı ki, sonunda yasaklandı. Bu alt grup, anonim mesajlaşma panosu 4chan’da ve özel bloglarda konuşmaya devam ediyorlar.

Hayatında hiçbir kadınla doğru düzgün arkadaşlık veya sevgililik ilişkisi kurmayı başaramamış, sadece erkeklerle takılan, yalnız kalışını kadınlara bağlayan, sosyal medyada kadın karşıtı paylaşımlar yapan erkekler için incel tabiri kullanılabilir. Ülkemizde bu tabir yeni yeni kullanılıyor olsa da, aslında sayısı azımsanmayacak kadar fazladır.

Opinyu

0 Yorum

Opinyuya yorum yapın

www.opinyu.com'da yer alan her türlü içeriğin tüm telif hakları Opinyu'ya aittir. www.opinyu.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar opinyu.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www.opinyu.com'daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. Opinyu hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zamanda değişikliğe gidebilir. 

Opinyu bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir. Opinistlerin (Yazarların) İçeriklerindeki Sorumluluk Kendilerine Aittir. İçerikler kesinlikle tavsiye içermemektedir. İçeriklerden edindiğiniz bilgileri uzman kişilere danışmadan uygulamanız zararlı sonuçlar doğurabilir. Bu sonuçlardan Opinyu ya da Yazar asla sorumlu tutulamaz. 

©2023 opinyu.com

©2022 opinyu.com

©2023 opinyu.com

©2023 opinyu.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account